Wystawa została opracowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu w związku z 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego.

Składa się z 15 obustronnych paneli ekspozycyjnych do prezentacji zewnętrznej lub wewnętrznej zawierających treści z podziałałem na części: Dyktatorzy Powstania Styczniowego 1863-1864 w województwie sandomierskim i krakowskim; Bohaterowie Powstania Styczniowego 1863-1864 w województwie sandomierskim i krakowskim; Gospodarka leśna w okresie Powstania Styczniowego; Symbole Powstania Styczniowego; Miejsca Pamięci Powstania Styczniowego; Miejsca bitew Powstania Styczniowego. Szczególnie rozbudowano część wystawy dotyczącą Jadwigi Prendowskiej, której rzeźbę odsłonięto 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości w Mircu. W części tej opisano historię życia Jadwigi Prendowskiej, miejsca z nią związane, jej wspomnienia, historię krzyża w Mircu, opis losów jej męża Józefa Prendowskiego (1828-1872), komisarza wojskowego województwa sandomierskiego i brata – rotmistrza Jana Prendowskiego (1839-1905), niezwykle odważnego Powstańca.

Koncepcja i opracowanie wystawy: Piotr Kacprzak, Edyta Nowicka, Beata Okulińska, RDLP w Radomiu. Opracowanie graficzne: ARTIGRAF Tomasz Fijałkowski. Zdjęcia, materiały: Piotr Kacprzak, Edyta Nowicka, Beata Okulińska, Jadwiga Rafalska-Kawalec, Jacek Rafalski, Anna Kawalec, Archiwum Państwowe w Radomiu, archiwum nadleśnictw i RDLP w Radomiu, archiwum Urzędu Gminy w Mircu, archiwum Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Świętego Leonarda w Mircu, archiwum dawnego Gimnazjum Publicznego z Oddziałami Integracyjnymi im. Jadwigi i Józefa Prendowskich w Mircu, www.powstanie1863.zsi.kielce.pl.

Wystawa była eksponowana w poniżej opisanych miejscach.

10 i 11 listopada 2022 r. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Mircu

Wystawa w części dotyczącej Jadwigii Prendowskiej została wyeksponowana podczas wieczoru wspomnień poświęconego Jadwidze Prendowskiej, który odbył się z udziałem leśników z RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Starachowice w Modrzewiowym Dworku w Mircu w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Następnie była eksponowana podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Mircu, podczas którego odsłonięto rzeźbę upamiętniającą postać Jadwigi Prendowskiej.

Jadwiga Prendowska (1832-1915) to jedna z najważniejszych bohaterek Powstania Styczniowego. Inteligentna, odważna, gotowa do poświęceń i godna zaufania już w pierwszych dniach powstania stałą się łączniczką Mariana Langiewicza. Przez kilka miesięcy niestrudzenie przemierzała drogi i bezdroża ziemi radomskiej i kieleckiej, by dostarczyć dokumenty, rozkazy i pieniądze dla walczących powstańców. Za swoją działalność została skazana na zesłanie.

6 maja 2023 r. Obchody 160. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Jeziórkiem (opis wydarzenia na podstronie Upamiętnienie 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego na terenie RDLP w Radomiu)

19 maja 2023 r. Poświęcenie Krzyża Powstańców Styczniowych w Lasach Cisowskich (opis wydarzenia na podstronie Upamiętnienie 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego na terenie RDLP w Radomiu)

26-27 maja 2023 r. Obchody 160. Rocznicy Bitwy pod Radzanowem (opis wydarzenia na podstronie Upamiętnienie 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego na terenie RDLP w Radomiu)

Od 25 sierpnia 2023 r. Bazylika na Świętym Krzyżu

Wystawa została wyeksponowana w związku z organizacją Świętokrzyskiego Spotkania Leśników na Świętym Krzyżu w trakcie trwania tygodniowego odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.

© 2024 Leśnicy Powstańcom Styczniowym